Katalog barevných kovů ZDE

Krizový příplatek Litina

2024 : 0,0 Kč / kg

 

Crisis surcharge CCI

2024 : 0,00 EUR / kg

Neželezné kovy

Neželezné kovy (barevné kovy) se užívají ve strojírenství, elektrotechnice, automobilovém průmyslu a všude tam, kde mechanické, fyzikální a chemické vlastnosti železných kovů již nevyhovují. Rozdělují se na těžké neželezné kovy (měď, zinek, olovo, nikl, cín, chrom, wolfram) a lehké neželezné kovy (slitiny hliníku, hořčíku, titanu).

V našem e-shopu můžete koupit především tyto neželezné kovy:

Měď

Pod pojmem měď se rozumí buďto neželezný kov čistý, nebo nízkolegovaný (resp. obsahující zbytkový podíl jiných prvků). Pro elektrotechnické účely, je z hlediska vodivosti vhodnější co možná nejčistší měď, dodává se v jakostech s označením např.: Cu- ETP (E-Cu57,E-Cu58). Pro mnoho ostatních technických účelů je vhodnější odkysličená Cu-OF  měď s omezeným obsahem zbytkového fosforu, obvykle označovaná Cu-DHP.
Neželezný kov měď dodáváme v průřezech kruhových, čtyřhranných, šestihranných a dále dráty, ploché tyče, plechy i trubky.

Mosaz

Mosaz je neželezný kov - slitina mědi, která obsahuje od 5% do 40% zinku. Je k dispozici ve velmi široké škále tvarů a velikostí, aby bylo možné minimalizovat náklady tohoto neželezného kovu na opracování na konečné rozměry. Mosaz na rozdíl od měkké oceli nekřehne při nízkých teplotách.
Mosaz má také vynikající tepelnou vodivost, takže se přednostně volí pro výměníky tepla (radiátory). Její elektrická vodivost se pohybuje od 23% do 44% čisté mědi.
Mosaz se dodává v průřezech kruhových, čtyřhranných, šestihranných a dále dráty, ploché tyče, plechy, trubky. Neželezné kovy mosazi se mohou dodávat jako profily speciálního průřezu jako L, I, U nebo obecného tvaru dle určení a použití.

Bronz

Bronzy jsou neželezné kovy - slitina mědi s cínem. Kromě cínu se přidává i zinek, olovo, železo, stříbro, nověji i mangan aj. V obecném slova smyslu je to však slitina mědi a cínu.
Bronz dodáváme jako plechy (pásy) nebo tyče průřezu kruhového, čtvercového a obdélníkového, případně jako šestihran. Neželezný kov bronz má výrazné průmyslové využití.