Katalog barevných kovů ZDE

Obrábění, kovoobrábění

V našich provozech jsme schopni pomoci zákazníkovi i při požadavku maloobjemových či speciálních zakázek z oblasti obrábění kovů. Jde o klasické obrábění na tradičních obráběcích strojích.

Obrábění konvenčním soustružením

Z našich služeb v oblasti obrábění nabízíme hrubování a konvenční soustružení materiálů, které realizujeme na hrotových soustruzích od průměru 30 mm do maximálního průměru 600 mm a délky 1500 mm.

Naše další specializace je výroba silnostěnných pouzder. Technologie obrábění umožňuje výrobu pouzder dle specifikace zákazníka, na míru od rozměru D/d 40/20 do maximálního rozměru: D/d 550+1/268-2 mm a délky 1000 mm.

Nabízíme klasické kovoobrábění od 1 ks.

Technické zajištění obrábění:
  • SUS 50, SU 63, SU 63, SU 63A, SU 80, SU 80A
Technické zajištění

Hrubování povrchu frézováním

Obrábění hrubováním se provádí na konvenčních duplexních frézkách do maximální šířky nebo výšky profilů 400 mm a délky 1250 mm.

Technické zajištění obrábění:
  • FS 36, FBDW 400
Technické zajištění

Historie obrábění kovů

Obrábění kovů doprovází člověka od nepaměti. Nejprve s primitivními nástroji, dokonce i bez ohně, se člověk pokoušel vytvářet své první nástroje, zbraně, ozdoby a další předměty, které měly ulehčit jeho život nebo napomoci k přežití v nehostinné přírodě.

Podle historiků se prvním obráběným kovem stalo zlato, které bylo možné ve volné přírodě nalézt jako čistý kov. Ostatní kovy jako měď, cín, železo jsou v přírodě přítomny jako rudy, jejich obrábění tedy musely předcházet první objevy z oblasti metalurgie.

Obrábění bronzu

Bronz je slitina mědi a cínu. Samotná měď je příliš měkká pro nástroje či zbraně, které vyžadují ostré hrany a určitou míru tuhosti. Po přidání cínu do roztavené mědi dojde k "vytvoření" bronzu, který lze snadno obrábět do tvarů s požadovanými vlastnostmi. Tento objev vedl k ohromnému pokroku civilizace. Obrábění bronzu je oproti následné oceli relativně snadné.

Obrábění železa

K objevu technologií pro výrobu železa došlo především z důvodu vyčerpání lehce dostupných ložisek mědi a cínu. Železné rudy jsou v zemské kůře rozšířeny výrazně hojněji než měď a cín. Následně s rozšířením metalurgie železa došlo i k výraznému pokroku v oblasti obrábění tohoto kovu. Společně s rozvojem výroby oceli a jejího obrábění došlo na konci 19. a začátku 20. století k nebývalému rozkvětu lidské civilizace, průmyslu a technologií.